آیا هوشمند سازی ساختمان های قدیمی ممکن است؟
23
آوریل

آیا هوشمند سازی ساختمان های قدیمی ممکن است؟

با توجه به اهمیت پیدا کردن هوشمند سازی ساختمان ها برای مدیریت آن ها، امروزه شاهد آن هستیم که بسیاری از خانه های مدرن به این فناوری تجهیز شده اند. هوشمند سازی این خانه ها باعث آن گردیده است که کنترل و نظارت بر ساختمان افزایش یافته و موجب عدم بروز خطاهای انسانی گشته است. مزایای هوشمند سازی چنان با ارزش است که بسیاری از ساختمان ها مدرن با این فناوری احداث می شوند. سوالی که پیش می آید آن است که آیا هوشمند سازی ساختمان های قدیمی ممکن است؟ در صورتی که این امکان وجود داشته باشد، نحوه انجام آن چگونه است؟ در ادامه به هوشمند سازی ساختمان های قدیمی می پردازیم.

هدف  از هوشمند سازی ساختمان چیست؟

استفاده از هوشمند سازی ساختمان موجب می شود تا فناوری در خدمت زندگی ما در آید و به ما در مدیریت امور ساختمان کمک کند. در این راستا خانه هوشمند می تواند تجربه بی نظیری از ارتباط افراد ساختمان با تمامی بخش های ساختمان را پدید آورد. لمس تکنولوژی باعث ایجاد رفاه اهالی ساختمان و مدیریت بهتر آن می شود.

هوشمند سازی چه مزایایی دارد؟

با توجه به کمبود زمان و مشغله زیاد برای انجام بسیاری از کارها نیاز به فناوری های جدیدی است تا علاوه بر کاهش زمان به کاهش هزینه ها نیز کمک کنند. از جمله مزایای هوشمند سازی مدیریت آسان تر بخش های مختلف ساختمان در بازه زمانی خیلی کوتاه تری است. علاوه بر این موجب می شود تا بسیاری از هزینه ها به صورت سیستمی مدیریت شود و شاهد کاهش هزینه های جاری ساختمان باشیم. در زندگی هوشمند بسیاری از کارها از روی دوش ما برداشته می شود و انجام این سری از کارها توسط تجهیزاتی هوشمند کنترل و مدیریت می شود و نقش ما نظم دادن به این مدیریت و بهینه سازی بهتر آن است.

هوشمند سازی ساختمان چه مزایای دارد؟
بیشتر بدانید

هوشمند سازی ساختمان های قدیمی

امروزه بسیاری از ساختمان های مدرن با امکانات و تجهیزات هوشمند سازی ساختمان ساخته می شوند و از همان ابتدا به این فناوری مجهز هستند. اما برای هوشمندسازی ساختمان های قدیمی چه کاری می شود انجام داد؟

ساختمان های قدیمی نیز همچون ساختمان های مدرن می توانند به این گونه از تجهیزات مجهز شوند و مدیریت ساختمان را برای اهالی آن و به خصوص مدیر ساختمان راحت تر و بهینه نمایند. برای هوشمند سازی ساختمان ها می توان از دو نوع سیستم متفاوت استفاده کرد که هر کدام مزایا و معایب مختص به خود را دارند.

سیستم های هوشمند سازی ساختمان های قدیمی:

  • سیستم هوشمند سازی با سیم
  • سیستم هوشمند سازی بدون سیم

با توجه به متراژ ساختمان, تعداد سیستم های هوشمند و میزان هزینه ای که برای آن اختصاص داده شده است می توان یکی از این سیستم ها را برای هوشمند سازی ساختمان انتخاب کرد.